• لیورپول 1 : 0 ناپولی
  • بورنموث 0 : 4 لیورپول
  • برنلی 1 : 3 لیورپول
  • لیورپول 1 : 0 اورتون
  • پاریس سن ژرمن 2 : 1 لیورپول

لوکاس لیوا : پاسخی به ضعف هافبک دفاعی در لیورپول

عادل ابراهیمی
تاریخ: 8 دسامبر 2014
منبع : Eplindex.com

به گزارش سایت رسمی هواداران لیورپول در ایران، لوکاس لیوا در بازی های اخیر لیورپول در ترکیب اصلی قرار گرفت و به عضو درخشانی برای دفاع تیمی قرمزها در این فصل تبدیل شده است. به بهانه این موضوع، مقاله ای در خصوص عملکرد وی به عنوان بازیکن هافبک دفاعی تیم را بررسی خواهیم کرد.

لیورپول به تجدید حیات خود پس از شروع ملال آور در این فصل با پیروزی ۳-۱ در مقابل لسترسیتی ادامه داد و دومین پیروزی متوالی خود را در حالی که لوکاس لیوا به صورت بسیار برجسته ظاهر شد به دست آورد. این بازیکن برزیلی در تابستان امسال یک بازیکن مازاد برای لیورپول محسوب می شد اما جانشین وی هرگز خریداری نشد تا در اواسط این فصل به یک نعمت و برکت بزرگ برای تیمش تبدیل شود. در بازی های شنبه و سه شنبه ( هفته گذشته ) با حضور وی به جردن هندرسون و استیون جرارد اجازه حمله و نفوذ بیشتری داده می شد.

لوکاس از لحاظ موقعیت دفاعی آگاهی زیادی دارد و اطمینان زیادی به خط دفاع در پشت سر خود می بخشد، چیزی که استیون جرارد هرگز به عنوان یک هافبک دفاعی مخرب و بازیساز کاذب موفق به انجام آن نشد. لوکاس در هنگام فشار بر روی خط دفاع توپ را از مدافعین مرکزی دریافت می کند و در هنگام دفاع مطلق در بین آن ها حضور می یابد و قابلیت بازی خوانی خوبی نیز دارد. تعجبی ندارد که عملکرد مناسب لیورپول در فاز دفاعی در بازی های اخیر مربوط به حضور وی از ابتدا در ترکیب اصلی این تیم است. شکست تنها با دریافت یک گل در برنابئو، تساوی در بلغارستان و دو پیروزی اخیر در لیگ برتر از جمله بازی هایی هستند که این بازیکن ۲۷ ساله در آنها حضور داشت و در شب سرد لستر نیز او یکی از بهترین بازیکنان تیمش بود.

 

Lucas-Leiva

تصویر حرکات در زمین لوکاس در بازی مقابل لستر سیتی

 

نقش لوکاس یکی از مهمترین نقش های در زمین محسوب می شود. او در جلوی ۴ مدافع قرار دارد و باید به طور گسترده ای به آن ها کمک کند و به ندرت به حمله ملحق می شود و نقش هجومی ایفا می کند و تنها یک بار او را در مصاف تک به تک در مقابل آسمیر بگوویچ در مقابل استوک سیتی دیده ایم. در مقابل روباه ها (لسترسیتی) نیز وی نمایش منظم تاکتیکی را ارائه داد و همیشه در لحظات ضد حملات سریع تیم میزبان در مقابلشان قرار می گرفت، چیزی که پیش از این همواره قرمزها را به دردسر می انداخت اما هیچوقت به آن توجهی نمی شد.

پاس های لوکاس در بازی مقابل لسترسیتی

 

لوکاس به عنوان بازیکن هافبک دفاعی در این بازی اقدام به ارسال ۵۹ پاس کرد که ۸۰ درصد آن به درستی به مقصد رسیده است. او ۱۰ پاس به جردن هندرسون دیگر هافبک لیورپول داده است و ۸ پاس نیز به گلن جانسون دیگر بازیکن انگلیسی تیم در جناحین ارسال کرده است. پیش از این انتقاد زیادی از تعداد پاس های جانبی و بی محتوای زیاد این بازیکن می شد اما این یک ابزار ضروری برای مقاومت در مقابل فشار و حفظ توپ است. تنها هفت پاس او به این صورت بوده است که در آن لحظات، او بر ماندن توپ در عمق دفاع تاکید داشته است.

تکل های لوکاس در بازی مقابل لسترسیتی

در روز شکست لیورپول در مقابل کریستال پالاس هنگامی که استیون جرارد به عنوان هافبک دفاعی در عمق خط هافبک لیورپول قرار داشت، او در مجموع موفق به زدن هیچ تکلی نشد. اما لوکاس در بازی سه شنبه در برابر لسترسیتی آمار قابل توجه ۸ تکل موفق را برای خوب ثبت کرد که بسیار بیشتر از میانگین ۴٫۳ تکل در هر بازی برای یک بازیکن هافبک دفاعی از جمله جدیانک بازیکن تیم ملی استرالیا محسوب می شود. لوکاس در روند بازی خود مرتکب چهار خطا نیز شده بود که هیچکدام از آن ها به شکل مستقیم و غیرمستقیم باعث ایجاد خطر بر روی دروازه لیورپول نشده است.

قطع توپ های لوکاس در بازی مقابل لسترسیتی

لوکاس در این بازی چهار مرتبه از نفوذ توپ بازیکنان حرف جلوگیری کرده است و آمار او در این زمینه وی را به یک بازیکن قابل اعتماد به عنوان هافبک دفاعی تبدیل کرده است و اکنون حضور او برای لیورپول حیاتی به نظر می رسد. جدیناک در لیگ برتر، بالاترین آمار از لحاظ قطع توپ با میانگین ۴٫۱ قطع توپ در هر بازی را داراست و آمار لوکاس می تواند به او نزدیک شود. لوکاس لیوا همچنین با ۶ بار پاکسازی (کلیرکردن) به عنصری قابل اطمینان برای دفاع تیمی لیورپول تبدیل شده است.

نتیجه گیری :

لوکاس لیوا امیدوار است که تلاش های او برندان راجرز را تحت تاثیر قرار داده باشد و در آینده نیز بتواند به همین شکل روزهای شلوغی (از لحاظ بازی) را برای این تیم سپری کند. در ۱۰ بازی که لوکاس در این فصل در ترکیب اصلی لیورپول حضور داشته است، ۷ برد، ۱ تساوی و ۲ باخت به دست آمده است در حالی که در ۱۱ بازی که وی بازی نکرده است ۲ برد، ۲ تساوی و ۷ شکست برای قرمزها به ثبت رسیده است. لوکاس دوران پر فراز و نشیبی را در طی چندین سال گذشته در لیورپول طی کرده است و منحنی نمایش های او تغییرات زیادی داشته است اما در حال حاضر با توجه به عملکرد وی در بازی های گذشته می تواند به بهبود شرایط کنونی تیم به عنوان یک هافبک دفاعی کمک قابل توجهی بکند.

 

 

بازدید : 1,961 مشاهده
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۳
نویسنده : عـادل ابـراهـیـمـی
  • گذاشتن نظر

    لطفا برای نظر دادن وارد حساب کاربری خود شوید. ورود

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت مربوط به کانون رسمی هواداران لیورپول در ایران میباشد