• لیورپول 1 : 0 ناپولی
  • بورنموث 0 : 4 لیورپول
  • برنلی 1 : 3 لیورپول
  • لیورپول 1 : 0 اورتون
  • پاریس سن ژرمن 2 : 1 لیورپول

مصاحبه با آقای آنالیزور ( قسمت دوم )

عادل ابراهیمی
تاریخ: 16 سپتامبر 2014
منبع : Tomkinstimes.com

به گزارش سایت رسمی هواداران لیورپول در ایران ، برندان راجرز یک تیم بسیار خوب از آنالیزورهای حرفه ای گردآوری کرده است که میتواند به شکل کامل به آن ها اعتماد کند. دستیارانی که می توانند نظرهای حرفه ای و دیدگاه های ماهرانه ای به او ارائه کنند. یکی از آن ها کریس دیویس مسئول آنالیز کردن تیم مقابل لیورپول است.

یک ساعت قبل از شروع بازی وقتی ترکیب ۱۱نفره دو تیم و ذخیره ها اعلام می شود ما نمیتوانیم جلوی افکار و علامت های سوال ذهنمان را بگیریم. چرا مربی این ۱۱ نفر را انتخاب کرده است؟ چرا آن بازیکن امروز در تیم حضور ندارد؟ تیم با چه ترکیبی بازی خواهد کرد؟ مربی چه نقشه و برنامه ای برای بازی در سر دارد؟ مربی تیم چه مشاوره هایی از کمک هایش میگیرد؟ آنالیز بر روی حریف چگونه بوده است و به طور کلی چه اطلاعاتی از دستیارانش گرفته که به قدرت تصمیم گیری او کمک کند؟

بسیار خوب است اگر اطلاعاتی داشته باشیم که بتواند به ما برای درک سوالات بالا کمک کند.

کریس سخاوتمندانه وقت خودش را در اختیار ما قرار داد تا پاسخگوی سوالات ما از اتفاقات پشت پرده ای باشد که به تصمیم گیری های سرمربی کمک زیادی میکند و تاثیر خودش را در چینش ۱۱ نفره تیم و در نهایت نتیجه بازی ها می گذارد.

شما را به خواندن ادامه مصاحبه بسیار خواندنی با کریس دیویس مسئول آنالیز لیورپول دعوت می کنیم :

با توجه به اینکه لیگ قهرمانان پیش رو اولین تجربه اروپایی راجرز است آیا او برنامه خاصی را در نظر گرفته است؟

خیر . در واقع مانند همیشه روال عادی کار انجام می شود. طبیعتا من به سراسر اروپا سفر خواهم کرد و نظاره گر بازی های حریف خواهم بود و تا جایی که میتوانم در زمینه های مختلف اطلاعات جمع آوری خواهم کرد. تیم ما در لیگ اروپای دو فصل پیش حضور داشت و شاید او از من بخواهد تا بازی های بیشتری را آنالیز کنم. مسئله اصلی ما این است که ترکیب بزرگتر و با بازیکنان با کیفیت بیشتر و متفاوت تری داریم و می بایست در برنامه ریزی آینده نگر باشیم و از قبل برای حریفان برنامه ریزی ویژه ای کنیم تا برندان بتواند از نهایت پتانسیل این ترکیب استفاده کند.

با توجه به مصدومیت و محرومیت و همچنین سیستم چرخشی تا چه میزان می توانی آینده نگر باشی و ترکیب حریف بعدی را پیشبینی کنی؟

برندان پس از سوت پایان بازی تمام تمرکزش را بر روی حریف بعدی قرار می دهد، بنابراین بعد از پایان بازی تا شروع بازی بعدی هم وقت و هم منابع مناسب برای این کار را در اختیار خواهیم داشت. پیشبینی ما از ترکیب حریف معمولا با واقعیت فاصله اندکی دارد. برندان ایده ها و روش های منحصر به فرد خودش را ارائه می دهد و یکی از آنها این است که همیشه خودش را به جای سرمربی حریف قرار میدهد و ترکیب تیم حریف را در ذهنش با توجه به همه ی فاکتور های موجود ترسیم می کند.

آیا اتفاق افتاده است که در مورد ترکیب حریف غافلگیر شوید؟ مربیان معمولا از زمان ۱ ساعت مانده به بازی برای اعلام ترکیب تیم جهت گمراه کردن یکدیگر استفاده می کنند تا بازی را با تغییر بیشتری شروع کنند.

احتمالا فرصتی برای این کار وجود ندارد. ما معمولا نگران چنین مسئله ای نیستیم. در ضمن ۱یا ۲ تغییر در ترکیب بازیکنان معمولا تفاوت اساسی را در سبک بازی حریف ایجاد نمی کند. بر فرض اگر چنین موردی اتفاق افتاد کادر فنی به بازیکنی که شاید بر حسب تغییر در شرح وضایفش تفاوتی ایجاد کند تذکر ها را گوشزد می کنند ولی این پدیده بسیار نادر است و کم اتفاق می افتد.

 آیا شما از افرادی هستید که برنامه ی تاکتیکی و سیستم تیم را انتخاب میکنید یا وظیفه شما پس از ارائه گزارش آنالیز حریف خاتمه می یابد؟


برندان راجرز با آغوش باز از نظرات و ایده های تمام کادر استقبال میکند و همواره در نشست ۲ روز قبل از بازی بعدی در مورد جایگاه خودمان و اهداف حریف بحث می کنیم. من ، کالین پاسکو ،  مایکل مارش ، برندان راجرز و دیگر اعضای تیم آنالیز. راجرز کاملا برای هر بازی آماده است و میداند چه برنامه ای دارد اما همیشه به نصیحت ها و ایده های اعضا گوش می دهد و در مورد بازیکنان و یا سیستم های مختلف؛ ولی تصمیم گیری نهایی تنها به عهده اوست. این یک کار تیمی حرفه ای از همه ی اعضای کادر است که درک متقابل و حرفه ای نسبت به هم و جایگاه ها دارند.

تغییر مربی در تیم مقابل چه تفاوتی در کار و شناخت شما از حریف ایجاد میکند؟

این مورد تفاوت زیادی در کار به وجود می آورد. مربی ها معمولا ایده ها و فلسفه خاص خودشان را دارند.در ابتدای لیگ به طور مثال نایجل ادکینز ( مربی پیشین ساوتمپتون ) جای خودش را به پوچتینو داد و ما برای اولین بار در مقابل او غافلگیر شدیم، در حالیکه پس از مرور زمان و آشنایی بیشتر با سبکش در زمین آنها بازی برگشت را بردیم و کار راحت تری پیش رو داشتیم.

به نظر شما بهترین راه برای گرفتن نتیجه مطلوب کدام است؟ شما باید اشتباهات تیم را کاهش دهید و یا از ضعف های حریف استفاده کنید؟

جواب ساده و درست، انجام هر دو مورد به صورت ۵۰-۵۰ است ولی اگر مجبور به انتخاب باشم می گویم هدف گرفتن ضعف های حریف مناسب است. برندان مربی تهاجمی است و تیمش هجومی بازی می کند. او دوست دارد قدرت حریف را بداند ولی بیشتر مشتاق است راهی برای شکستشان پیدا کند. ما می خواهیم راهی را پیدا کنیم که بتوانیم بازیمان را به حریف دیکته کنیم و بر آن ها پیره شویم. اما همیشه به دنبال بر طرف کردن ضعف های تیم خودمان هستیم که به مرور زمان کمتر و کمتر شود.

راجرز چند سناریو و تغییر های تاکتیکی را از قبل بازی برای ترکیب تیم در نظر میگیرد؟

ما قبل از بازی همیشه راجع به پیش آمد های مختلف و اینکه ممکن است در بازی چه تغییراتی رخ دهد را ترسیم می کنیم. به محض اینکه آنالیز تیم حریف به پایان رسید، برندان یک تاکتیک مشخص را در نظر میگیرد و با انتخاب سیستمش بازی را مهندسی میکند ولی او پلن B  و حتی پلن C  بازی را از قبل مشخص میکند و اینکه چطور می شود آن را اجرایی کرد. من اعتقاد دارم برندان یکی از فعال ترین مربی های لیگ برتر از لحاظ تغییر سیستمی و فردی در حین بازی است. او در این مسئله بسیار انعطاف پذیر است. او حتی شاید در نیمه اول تغییر سیستم دهد و این دقیقا کاری است که تنها از مربیان شجاع برمی آید و چندان شایع نیست. بنابراین ما  همیشه سناریوهای مختلف را بررسی خواهیم کرد.

آنالیز انجام شده به چه میزان واکنش های برندان در حین مسابقه را تحت تاثیر قرار می دهد و به او نسبت به اتفاقات بازی و تصمیم گیری های بعدش کمک میکند؟


این بسیار تاثیر گذار است. برندان به واسطه این تحلیل های من می داند که ممکن است حریف در حالت های مختلف چه واکنشی نسبت به اتفاقات بازی نشان دهد. من در بازی های قبل حریف بودم و تغییراتشان بر حسب شرایط بازی را مشاهده میکنم. فردای روزی که من از مسابقه حریف می آیم، ما یک مکالمه دوستانه بسیار خوب ( غیر رسمی ) در مورد اتفاقات بازی روز قبل داریم. او همواره علاقه دارد تا بداند زمانی که آن تیم ۱ گل عقب می افتد چه واکنشی نشان میدهد و یا در اواخر بازی چه تغییر تاکتیکی انجام می دهد. من اعتقاد دارم این دو مسئله به برندان در پیروزی های لیورپول در مسابقات کمک زیادی میکند. همچنین به تصمیم هایی که برای تعویض های تیم با توجه به دقایق آن میگیرد نیز کمک میکند.

آیا اتفاق افتاده است که مجبور به کنار آمدن با شرایط بازی شوید و مدارا کنید؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت همه عوامل چندمین هفته بازی بودن، شرایط جدول، میزبان یا مهمان بودن در این زمینه موثرند. اما این مسئله کاملا به باشگاهی که در آن کار می کنید و هدفی که دارید بستگی دارد. هدف اصلی لیورپول در همه بازی ها چیره شدن بر بازی است.خواه میزبان باشیم یا مهمان، خواه بازی ۱-۰ پیش افتاده مساوی شود یا خواه هر حالت دیگر. این ایده پایه تیم ما است ولی با توجه به شرایط خاص شاید به خاطر سطح آمادگی بدنی بازیکنان، زمان بازی و عناصر موثر دیگر شرایط بازی به نحو دیگری رقم بخورد.

از دیدگاه فنی کدام سبک بازیکن بیشترین تاثیر را در روند بازی دارد؟ بازیکنی که بر طبق حوادث بازی واکنش مناسب واکنش های غریزی انجام می دهد و یا بازیکنی که شنوده خوبی باشد و تا انتهای بازی تحت هر شرایطی به برنامه کلی تیم پایبند باشد؟

این سوال بسیار خوبی است. باز هم تکرار می کنم هر دو سبک بازیکنان کارایی خاص خودشان را دارند پس شاید مکمل هم باشند و از هر دو نوع این بازیکنان در تیم نیاز باشد. برخی بازیکنان در زمین از لحاظ تاکتیکی مانند مربی تیم هستند و میتوانند روند بازی را مدیریت کنند ولی تحقق این مسئله در کنار بازیکنان متعهدی امکان پذیر است که فراتر از چهار چوپ های از پیش تعیین شده حرکت نکنند و در نهایت فکر میکنم بازیکنانی که مانند مربی های در زمین هستند ( که بسیار اندک هستند ) نقش کلیدی تر و تاثیر بیشتری دارند.

مسئول آنالیز پس از مسابقه کیست؟ اگر شما در این تحلیل دخیل هستید بیان کنید که چه تفاوتی با آنالیز قبل از بازی دارد؟


ما دو آنالیزور برای بعد از مسابقه داریم. هریسون کینگستون و مارک لیلند. وظیفه اصلی این دو نفر این است که بازی را ببینند و لحظات فردی هر بازیکن را جدا کنند و این کلیپ ها را به تک تکشان نشان بدهند تا آن ها بتوانند عملکرد خودشان را آنالیز کنند. برای تحلیل کلی پس از مسابقه ما یک جلسه بین مربیان داریم به همراه مایک مارش، کالین پاسکو، جان آچبرگ، من و هریسون کینگستون. فردای روز مسابقه ما بازی انجام شده را در کنار هم میبینیم و این دقیقا همان زمانی است که تحلیل ها و بحث ها آغاز میشود و بر حسب آنالیز نهایی برنامه تمرینی هفته را تنظیم می کنیم و ملاقات های فردی را در صورت لزوم با بازیکنان انجام می دهیم.

ملاقات های فردی شما با بازیکنان شامل چه مسائلی میشود؟

همه بازیکنان ما حرفه ای هستند و خودشون مشتاق حضور در این جلسات فردی هستند. مانند بازیکنان گلف یا تنیس به دنبال ظریف ترین نکات و جزئیاتی هستند که منجر به پیشرفت بیشتر فوتبالشان شود. اگر من با بازیکنی فردی کار کنم کاملا حواسم به حریف بعدی است و او را لحاظ  خواهم کرد و وضایف خاصشان در بازی بعد را مرور می کنم.

با توجه به تغییرات وسیع و سریع فوتبال شما چگونه دانشتان را بروز میکنید؟

من خیلی خوش شانس هستم که در لیگ برتر کار میکنم. شاید هر روز ۶-۷ بازی لیگ برتر را تماشا میکنم. بنابراین اطلاعات من در بهترین لیگ دنیا هر هفته به شکل خودکار آپدیت میشود. جدا از آن من به لیگ های دیگر هم علاقه دارم مخصوصا اینکه ما به لیگ قهرمانان بازگشتیم و باید بازی های دیگر را به جای سرگرمی به صورت تحلیلی نگاه کنم. همواره تماشای بازی های جام جهانی و جام ملت های اروپا عالی است ولی نظر شخصی من این است که تماشای لیگ برتر انگلستان مفید ترین منبع برای به روز بودن علم فوتبالی است.

آیا شما از اینکه هواداران به جنبه های تاکتیکی بازی توجه می کنند لذت میبری ؟ 

قطعا این طور است. متاسفانه ما اکثرا از نشریات استفاده می کنیم. نمیدانم مردم به دنبال چه چیزی هستند اما مطبوعات دقیقا این موضوع را دنبال می کنند که ما بیشتر بر روی چه حوادثی بحث می کنیم. ما ساعت ها در مورد یک خطای هند ساده صحبت میکنیم یا در بازی هایی که شاید توپ را بیرون محوطه لمس کردند  صحنه را چندین بار تکرار می کنیم و دوباره میبینیم و فراموش می کنیم که این حوادث ۱ اتفاق از ۹۰ دقیقه فوتبال هستند. البته این درست است که برخی از آنها میتوانند لحظات کلیدی بازی باشند ولی واقعا همیشه یک تیم به اندازه کافی زمان برای گلزنی و جبران آن فرصت دارد. من بسیار دوست دارم که مردم و مطبوعات بیشتر به جنبه های تاکتیکی بازی بپردازند چیزی که مطمئنم به فوتبال ملی و فرهنگ آن کمک خواهد کرد.

اگر هواداران بخواهند به جنبه های تاکتیکی تیم تمرکز کنند به نظر شما تمرکز روی چه موضوعاتی برای آن ها مناسب است؟


نقطه ی شروع برای آن ها میتواند توجه به این باشد که بیشترین فضای خالی در زمین کجاست؟ پس زمانی که تیم مورد علاقه شما حمله میکند، شما پیش خودتان میگویید که فرضا فضای خالی در کناره های زمین وجود دارد. سپس کیفیت یک تیم از آن جایی معلوم میشود که آیا آن فضاها را پیدا خواهند کرد و یا خیر تیم حریف آن فضا را پوشش خواهد داد؟ و یا خط دفاع حریف در کجای زمین هست و چه میزان عقب هست تا در عمق فضای کافی به حریف ندهد؟ این مسئله فضا برای درک کیفیت واقعی تیم خودتان و حریف بسیار مهم است و دیدن بازی را از لحاظ تاکتیکی برای هر کسی جذاب میکند.

بهترین نصیحتی که تا به حال در مورد به حرفه ات گرفته ای چه بود؟

من نسبت به کار حرفه ایم نصیحت های فراون و فوق العاده ای گرفتم ولی اگر بخواهم به طور کلی بگویم که هم مربوط به کار و هم زندگی شخصی است از سمت پدرم بوده. وقتی در ابتدا فوتبالم را آغاز کردم او به من گفت : ” همیشه گوش کن و از مردم یاد بگیر و تا میتوانی برای رسیدن به اهدافت تلاشت را انجام بده. ” به نظر ساده می آید اما بسیار کاربردی است.

با تشکر فراوان از آقایان علیرضا آهنگر و پویا اژدری  به خاطر ترجمه و در اختیار قرار دادن این مقاله خواندنی.

بازدید : 1,881 مشاهده
تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ۱۳۹۳
نویسنده : عـادل ابـراهـیـمـی
  • گذاشتن نظر

    لطفا برای نظر دادن وارد حساب کاربری خود شوید. ورود

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت مربوط به کانون رسمی هواداران لیورپول در ایران میباشد